Apple’dan büyük sürpriz: Şifre yönetimi kolaylaşıyor

Apple, her yıl düzenlediği Dünya Geliştirici Konferansı (WWDC) ile teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırmaya devam ediyor. 10 Haziran Pazartesi günü başlayacak olan etkinlikte, şirketin iPhone, iPad, Mac ve diğer cihazlar için gelecek nesil işletim sistemlerini tanıtması bekleniyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın son raporuna göre, Apple bu yıl iOS 18, iPadOS 18 ve macOS 15 ile birlikte yeni bir Şifreler uygulamasını tanıtabilir. Bu yenilik, Apple’ın LastPass, 1Password ve Dashlane gibi popüler şifre yönetim uygulamalarına karşı rekabete gireceğini gösteriyor.

Apple’ın iPhone, iPad ve Mac cihazlarında hali hazırda bir şifre yönetim özelliği bulunuyor. Ancak bu özellik, cihazların Ayarlar menüsünde gizli ve erişimi birkaç adım gerektiriyor. Bağımsız bir Şifreler uygulaması, bu sorunu çözerek Apple ekosistemine yeni adım atan kullanıcılar için erişimi kolaylaştıracak.

Mevcut şifre yönetim özelliği, giriş bilgilerini, şifreleri, tek kullanımlık kodları saklama ve şifre paylaşımı gibi işlevleri destekliyor. Yeni Şifreler uygulamasında da bu özellikler bulunacak ve Apple’ın iCloud Anahtar Zinciri servisi tarafından desteklenecek. Bu sayede, kullanıcı bilgileri tüm cihazlar arasında senkronize edilecek.

Gurman’ın raporuna göre, Şifreler uygulaması kullanıcı giriş bilgilerini hesaplar, WiFi ağları ve geçiş anahtarları gibi kategorilere ayıracak. Ayrıca, Windows cihazlar ve Vision Pro başlığı ile uyumlu çalışacak. Uygulamanın Google Authenticator’a benzer doğrulama kodlarını destekleyeceği ve LastPass ile 1Password gibi diğer hizmetlerden şifreleri içe aktarabilme yeteneğine sahip olacağı belirtiliyor.

Apple’ın Şifreler uygulamasını 10 Haziran’da başlayacak olan WWDC’de duyurması bekleniyor. Bu yenilik, etkinlikte yapılacak birçok duyurudan sadece biri olacak. iOS 18’in, etkinliğin en önemli başlığı olması ve yapay zeka özelliklerine odaklanması bekleniyor. Pazartesi günü resmi detayları öğrenmiş olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir