Yıllardır çekyat altında biriktirdi, şimdi para kazanıyor: İnsanlar algılayamıyor

Kocaeli’de yaşayan Serdar Bayır (45), 2015’de pul biriktirmeye başladı. Hem Türkiye’den hem de yurt dışından kendi imkanlarıyla pullar temin eden Bayır, yıllar içinde koleksiyonunu genişletti. Değerli koleksiyonunu evinde muhafaza eden Bayır, 2020’de geçirdiği rahatsızlık sebebiyle emekli olduktan sonra iş yeri açmaya karar verdi. Bu süre zarfında ticarete adım atan Bayır, binlerce pulundan bazılarını satmaya karar verdi. Evinde sakladığı pulları mütevazi dükkanına getiren Serdar Bayır, internet üzerinden yurt içi ve yurt dışına satış yapmaya başladı.

Bayır, temin ettiği bazı pulları kendi özel koleksiyonu için ayırıyor, bazılarının ise satışını yaparak geçimini sağlıyor. Bayır’ın koleksiyonunda 1863’te Osmanlı döneminde tedavüle sunulan ilk pullar, dünyada çıkarılan ilk sekizgen pul “Teselya” ve American Bank Note Company tarafından 1893’de basılan pullar gibi önemli ürünler bulunuyor.

“DÜNYA ÇAPINDA SATIŞLAR YAPIYORUM”

Memur olarak çalıştığı dönemlerde bir koleksiyoner ile tanıştığını anlatan Serdar Bayır, “Kendisi vefat etti. O abimizin vesilesiyle koleksiyonerliğe başlamıştım. Zaten çocukluktan itibaren geçmişe, tarihe, koleksiyona merakım vardı. Pandemi döneminde geçirdiğim rahatsızlık sebebiyle erken emekli oldum. Erken emekli olunca da ‘Ne iş yapabilirim?’ diye düşünürken pul koleksiyonumu geliştirdim. Kendime ofis açtım. İnternet üzerinde dünya çapında satışlar yapıyorum. Pul satarak kendimi geçindiriyorum” dedi.

“PULDAN NASIL PARA KAZANIRSIN?”

Serdar Bayır, bazı insanların zaman zaman kendisini yadırgadığını belirterek, “İnsanlar algılayamıyor. ‘Puldan nasıl para kazanırsın?’ diyorlar. Dürüstçe ticaret yaptıkça Türkiye’de her işte para kazanılacağına eminim. Gayet de memnunum. Beni geçindirecek düzeyde kazanç elde ediyorum” diye konuştu.

“ŞUAN 200 BİN PULUM VAR”

Kocaeli’de kendisinden başka pul satışı yapan kişinin olmadığını söyleyen Bayır, “Kocaeli’de tekim. Antikacı arkadaşlar var. Onların da belirli çapta koleksiyonları var ama profesyonel anlamda ben yapıyorum. Şuan 200 bin pulum var. 15 yıldır biriktiriyorum. Daha önce satışım yoktu. Alıyordum ve evde çekyat altı, dolap üstü gibi yerlere koyuyordum. Bir yerden sonra eve sığmamaya başladı ve ticarete döktüm” ifadelerini kullandı.

“AİLEM KIZIYORDU, ONLARIN YERLERİNİ İŞGAL EDİYORDUM”

Serdar Bayır, aile üyelerinin evdeki pullardan şikayet etmeye başladığı dönemde iş yeri açtığına dikkat çekti. Bayır, “Açıkçası ailem kızıyordu. Pulların özenle korunması gerekiyor. Nemsiz ortamda bulunmaları gerekiyordu. Bende evde aileme ait yerleri işgal ediyordum. Ofis fikrim de buradan çıktı. Şuan ofisimde özenle pullarıma bakabiliyorum” şeklinde konuştu.

“BİZİM DEĞERİMİZİ YURT DIŞINDAN TOPLADIM”

Sayısız pulunun bulunduğuna dikkat çeken Bayır, “Osmanlı’nın 1863 yılında ilk basılan pullarından 62-63 elimde mevcut. Bunlardan tedarik edip, Türkiye’de, dünyada sattığım oldu. Türkiye’ye yurt dışından 100 bine yakın Osmanlı pulu getirdim. Bizim değerimizi yurt dışından da topladım, böyle önemli bir görev de üstlendim” dedi.

Serdar Bayır, Osmanlı döneminde tedavüle sunulan ilk pulların katalog değerinin yaklaşık 75 bin TL değerinde olduğunu ifade ederek, “ABD’ye ait pullarım var, işgal dönem pullarım var. Bunlarında katalog değerleri yüksek. 50 bin TL, 20 bin TL, 10 bin TL değerlerinde olan pullarım var” diye konuştu.

“SATACAKTIM AMA ÖYKÜSÜ BENİ ÇOK ETKİLEDİ”

1957’de Rusya tarafından uzaya gönderilen “Laika” isimli sokak köpeğinin anısına basılan pulu temin ettiğini ancak trajik hikayesini öğrendikten sonra satmaktan vazgeçtiğini de anlatan Bayır, sözlerine şöyle devam etti:

“Onun pulunu satacaktım ama satmaktan vazgeçtim, kendi koleksiyonuma aldım. Öyküsü beni çok etkiledi. Laika, sokakta yaşayan bir köpek. Hükümetin ellerinde üst düzey yetişmiş hayvanlar da var ama bu sokak köpeği onlardan daha zeki çıkıyor. Köpeği kısa bir eğitimle uzaya göndermek için hazırlıyorlar. Hayvan uzaya gidiyor ama geri dönüşü yok, atmosferde yok oluyor. Bunun öyküsü beni çok etkiledi. Sokakta aç yaşayan bir hayvan, yiyeceğe, mutluluğa sevgiye kavuşmuş ve bunun bedeli olarak da ölüyor”

“KOLEKSİYON BİZİM GELECEK NESİLLERE AKTARDIĞIMIZ BİLGİDİR”

Bayır, koleksiyonerliğin önemine de değinerek, “Koleksiyonerlik bu işin içinde olmayanlara garip geliyor. ‘Kartpostal biriktiriyor’, ‘Pul biriktiriyor’, ‘Bilet biriktiriyor’ gibi şeyler söyleniyor. Bu koleksiyon aslında bizim gelecek nesillere aktardığımız bilgidir. Koleksiyoner de bu hazineleri koruyarak gençlerimize, çocuklarımıza bu bilgileri aktarmış olurlar. Benim için koleksiyonun ayrı bir değeri var. Pul koleksiyonculuğunu çocuklara gelişmeleri için, dünya tarihini ve coğrafyasını öğrenmeleri için tavsiye ederim. Koleksiyonculuğun bir sınırı yok” cümlelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir